Galerie

Ptasia grypa w Chruszczobrodzie. Strefa zagrożona obejmuje 10 kilometrów

W Chruszczobrodzie potwierdzono przypadek zarażenia drobiu ptasią grypą typu HPN8. To odmiana niegroźna dla ludzi. Mimo to zaleca się unikania kontaktów z ptactwem, a przypadki znalezienia martwych zwierząt należy zgłaszać. Strefa najbardziej zagrożona obejmuje 3 kilometry. Wytyczono także strefa zagrożoną w promieniu 10 kilometrów. Wchodzą w nią miejscowości Dąbrowa Górnicza, Łazy, Poręba i Siewierz.

Ognisko ptasiej grypy potwierdzono w hodowli w Chruszczobrodzie, przy ul. Bocznej. Typ HPN8 nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Zaleca się jednak unikania dotykania czy głaskania zwierząt. Choć ten typ ptasiej grypy nie stanowi zagrożenia dla ludzi, zaleca się unikania kontaktów z ptactwem, a przypadki znalezienia martwych zwierząt należy zgłaszać.

-W przypadku, gdy znajdziemy gdzieś na terenie miasta martwego ptaka, trzeba zgłosić to do Centrum Zarządzania Kryzysowego – 32 262 44 10 - mówi Przemysław Kędzior, z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

- W najbliższym czasie należy spodziewać się decyzji wojewody, dotyczących m.in. oznakowania stref zagrożonych, zakazu organizacji wystaw ptaków czy sprzedaży żywych zwierząt na targowiskach - dodaje.

W powiecie zawierciańskim całość akcji koordynuje powiatowy lekarz weterynarii. Strefę obejmującą Dąbrowę Górniczą, Łazy, Porębę i Siewierz - powiatowy lekarz weterynarii w Będzinie.

Granice obszaru zagrożonego od północnego zachodu: DK 78 od granicy powiatu zawierciańskiego, obwodnica Siewierza.

Od zachodu: DK E75, zachodni brzeg zbiornika wodnego Kuźnica Warężyńska.

W związku z faktem, że strefa zagrożona obejmuje także powiat będziński w siedzibie KP PSP w Będzinie odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zwołane przez starostę będzińskiego Arkadiusza Watołę na wniosek powiatowego lekarza weterynarii.

- Ustaliliśmy, że zostanie wyznaczona strefa zagrożona, a także ustawione zostaną przydrożne tablice informacyjne i znaki informujące o treści: Wysoce zjadliwa grupa ptaków. Obszar zagrożony". Informacje pojawią się także na naszych stronach internetowych - mówi Jarosław Burzawa ze Starostwa Powiatowego w Będzinie.

- Przeprowadzony zostanie także spis z natury, całego ptactwa domowego z zagrożonego terenu. Spis ten przeprowadzą lekarze weterynarii - dodaje.

Ptasia grypa: Jak się chronić?

1 / 13 Następne
Ptasia grypa w Chruszczobrodzie. Strefa zagrożona obejmuje 10 kilometrówPtasia grypa w Chruszczobrodzie. Strefa zagrożona obejmuje 10 kilometrówPtasia grypa w Chruszczobrodzie. Strefa zagrożona obejmuje 10 kilometrówPtasia grypa w Chruszczobrodzie. Strefa zagrożona obejmuje 10 kilometrówPtasia grypa w Chruszczobrodzie. Strefa zagrożona obejmuje 10 kilometrówPtasia grypa w Chruszczobrodzie. Strefa zagrożona obejmuje 10 kilometrówPtasia grypa w Chruszczobrodzie. Strefa zagrożona obejmuje 10 kilometrówPtasia grypa w Chruszczobrodzie. Strefa zagrożona obejmuje 10 kilometrówPtasia grypa w Chruszczobrodzie. Strefa zagrożona obejmuje 10 kilometrówPtasia grypa w Chruszczobrodzie. Strefa zagrożona obejmuje 10 kilometrówPtasia grypa w Chruszczobrodzie. Strefa zagrożona obejmuje 10 kilometrówPtasia grypa w Chruszczobrodzie. Strefa zagrożona obejmuje 10 kilometrówPtasia grypa w Chruszczobrodzie. Strefa zagrożona obejmuje 10 kilometrów

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.