Galerie

Ptasia grypa w województwie śląskim: ognisko wirusa odkryto w Ustroniu

W Ustroniu pojawiło się ognisko ptasiej grypy – potwierdza Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny w Cieszynie. We wtorek po południu w jednym z niewielkich gospodarstw w Ustroniu Hermanicach zdiagnozowano wirus H5N8.

Ptasia grypa H5N8 pojawiła się w województwie śląskim. W Ustroniu, w gospodarstwie starszej kobiety od dwóch tygodni padały ptaki, w końcu poinformowała o tym weterynarza. We wtorek potwierdzono obecność ptasiej grypy w gospodarstwie.

 

CZYTAJCIE TEŻ:

Ptasia grypa Chruszczobród: padło ponad sto zwierząt

Ptasia grypa w Chruszczobrodzie. Strefa zagrożona obejmuje 10 kilometrów
 

- Wczoraj o godzinie 15 otrzymałem potwierdzenie ptasiej grypy wśród drobiu w Ustroniu Hermanicach. Chodzi o niewielkie gospodarstwo, w którym było 60 kur i 12 kaczek – mówi Bogusław Kubica, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Cieszynie.

Wszystkie ptaki w gospodarstwie zostały już wybite.

- Mamy do czynienia z wirusem, który może być groźny dla człowieka, a na pewno jest groźny dla ptaków. Takie są zasady – mówi Kubica.

Gospodarstwo zostało oczyszczone i zdezynfekowane. Obecnie powiatowy lekarz określa strefę zwalczania choroby, która zawiera się w 3 kilometrów od gospodarstwa. Jak się dowiadujemy, w  strefie zagrożonej, a więc 20 kilometrów od gospodarstwa, znajduje się 800 tysięcy ptaków hodowlanych.

- Na razie nie stwierdzono, że wirus jest zaraźliwy dla człowieka, ale to wirus o bardzo dużej zmienności, dlatego nasze działania będą rygorystyczne – mówi Kubica.

W całym powiecie cieszyńskim podjęte zostały szczegółowe środki bezpieczeństwa, a służby weterynaryjne sprawdzają, czy w okolicy istnieją inne ośrodki ptasiej grypy.

 

CZY PTASIA GRYPA JEST GROŹNA DLA LUDZI?

1 / 4 Następne

Fot.: Andrzej Drobik

W Ustroniu pojawiło się ognisko ptasiej grypy
W Ustroniu pojawiło się ognisko ptasiej grypyW Ustroniu pojawiło się ognisko ptasiej grypyW Ustroniu pojawiło się ognisko ptasiej grypyW Ustroniu pojawiło się ognisko ptasiej grypy

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.