Galerie

Wycinka drzew: NOWE PRZEPISY 2017. Bez zezwolenia, kto może wyciąć drzewo?

Kto może wyciąć drzewo bez zezwolenia? Kiedy dopuszczalna jest wycinka drzew na działce? NOWE PRZEPISY 2017. Zmieniona ustawa o ochronie przyrody pozwala na wycinkę drzew na własnej posesji bez zezwolenia. Są jednak pewne obostrzenia, kiedy WYCINKA DRZEW nie jest możliwa. Sprawdź co mówią NOWE PRZEPISY 2017. Jakie prawa mają przedsiębiorcy a jakie właściciele prywatnych posesji. Kto może wyciąć drzewo bez zezwolenia? Ile kosztuje wycięcie drzewa, gdzie złożyć wniosek? Wycinka drzew: NOWE PRZEPISY 2017

 

Wycinka drzew: NOWE PRZEPISY 2017. Bez zezwolenia, kto może wyciąć drzewo?


Zmieniona ustawa o ochronie przyrody oraz zmiany w ustawie o lasach, które weszły w życie 1 stycznia tego roku, częściowo znoszą obowiązek uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów. Obecnie prywatni właściciele nieruchomości mogą bez zezwolenia usunąć drzewa lub krzewy na swoich posesjach.

Konieczny do spełnienia jest jednak warunek, że działanie to nie jest  związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podobnie rzecz ma się z  wycinaniem drzew i krzewów w celu przywrócenia gruntów nieużytkowych do użytkowania rolniczego, tutaj także wycinka drzew nie wymaga zezwolenia. Ale wszystko to jeszcze nie oznacza, że wycinka to kompletna samowolka i  nikogo o nic nie trzeba pytać, tylko „ciąć”! W Polsce, przyroda jest chroniona, więc…

 

Wycinka drzew: NOWE PRZEPISY 2017 Ptasie gniazda, ochrona przyrody


o więc wiedzieć, że nowa ustawa nie  zwalnia z przestrzegania przepisów dotyczących ochrony gatunkowej. W tym zakresie nadal obowiązują dotychczasowe przepisy. Jakie? Uzyskania zezwolenia na wycinkę nie wymaga usuwanie w terminie od 16 października do końca lutego gniazd ptasich z obiektów budowlanych i terenów zieleni, kiedy wynika to ze względów bezpieczeństwa lub względów sanitarnych.

Ale poza wymienionymi przypadkami, przed usunięciem drzewa stanowiącego siedlisko chronionych ptaków, nadal każdorazowo trzeba  uzyskać  zezwolenie na wycinkę drzewa, gdzie „mieszkają” ptaki. O zezwolenie trzeba się zwrócić do regionalnego dyrektora ochrony środowiska. I kolejny przypadek, w którym decyzji o wycince nie możemy podjąć sami: prawo do wycinki drzewa bez zezwolenia nie dotyczy pomników przyrody rosnących na prywatnych posesjach. W takich sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie obowiązującej dotychczas procedury, czyli działań związanych ze zniesieniem formy ochrony przyrody. 

 

Wycinka drzew: NOWE PRZEPISY 2017 Przedsiębiorca ma trochę lepiej, ale  i tak pytać musi


Obowiązek uzyskania pozwolenia na usunięcie drzew lub krzewów dotyczy  nadal przedsiębiorców oraz instytucji. O tym warto pamiętać, bo czym innym jest w myśl znowelizowanych przepisów prywatna działka, np. spółdzielni mieszkaniowej, a czym innym przeciętnego Kowalskiego. Ustawa wprowadza jednak zmiany dotyczące obwodów drzew, co do których nie trzeba będzie starać się o zezwolenie na wycinkę.

Z  uzyskania pozwolenia na wycinkę drzew są zatem „zwolnione drzewa” wycinane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platana klonolistnego. W przypadku pozostałych gatunków drzew, wtedy, gdy obwód na wysokości 130 cm nie przekracza 50 cm. Jest jednak pewne „ale”. Takie otóż, że drzewa, które zamierzamy wyciąć, nie są pomnikami przyrody.

 

Wycinka drzew: NOWE PRZEPISY 2017 Zabytków bez zezwolenia  lepiej nigdy nie wycinaj!


Nowe zasady dotyczące wycinki drzew i krzewów, zawarte w znowelizowanej ustawie o ochronie przyrody, nie zwolnią bowiem z obowiązku uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na dokonanie zmian w obrębie zieleni zabytkowej czy uzgodnienia z leśniczym warunków wycinki, a także właściwego ocechowania drewna w oparciu o przepisy ustawy o lasach. 

 

Wycinka drzew: NOWE PRZEPISY 2017 Gdzie składać wniosek, jeśli złożyć go trzeba?W tych przypadkach, gdy zgoda na wycinkę drzewa powinna być wydana, wniosek należy złożyć:  

w urzędzie gminy lub miasta, albo w urzędzie powiatowym dla działki będącej własnością gminy, jeśli działka nie została przekazana do użytku wieczystego.  
W urzędzie marszałkowskim dla działki będącej własnością miasta na prawach powiatu, ale wtedy, gdy nie została przekazana do użytkowania wieczystego.
Do wojewódzkiego konserwatora zabytków, jeśli działka jest wpisana do rejestru zabytków.
 

Urzędy mają 30 dni na wydanie zezwolenia na wycinkę drzew lub odmowy. W przypadku spraw szczególnie skomplikowanych,  czas ten wydłuża się do 60 dni. Kompetencje regionalnych dyrekcji ochrony środowiska pozostają bez zmian, jeśli chodzi o  wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu znajdującego się w granicach rezerwatu przyrody. Zmieniły się natomiast zasady wycinki drzew w pasie drogowym, od 1 stycznia nie ma już obowiązku ich uzgadniania z regionalnym dyrektorem.

 

 

Wycinka drzew: NOWE PRZEPISY 2017 CENNIK+KARY


Nowe przepisy ustawy o ochronie środowiska dają wprawdzie dużą swobodę prywatnym właścicielom posesji w podejmowaniu decyzji o wycince drzew, jednak zostawiają również pewne pole do działania samorządom. Umożliwią bowiem także gminom określanie wysokości stawek opłat za wycinkę drzew oraz krzewów. Stawki te muszą jednak spełniać przepisowe warunki. Nie będą więc mogły przekroczyć 500 złotych w przypadku wycinki drzew oraz 200 złotych w przypadku wycięcia  krzewów.

Warto też wiedzieć, że opłata za usunięcie drzewa jest wyliczana za każdy centymetr obwodu drzewa. Przy ustalaniu opłaty za wycinkę ma nie być też brany pod uwagę współczynnik lokalizacji. Ustawodawca przewidział także kary za wycinkę bez obowiązującego zezwolenia. Sankcja stanowi dwukrotność opłaty za usunięcie rośliny.

1 / 4 Następne

Fot.: Polska Press

Wycinka drzew: NOWE PRZEPISY 2017
Wycinka drzew: NOWE PRZEPISY 2017Wycinka drzew: NOWE PRZEPISY 2017Wycinka drzew: NOWE PRZEPISY 2017Wycinka drzew: NOWE PRZEPISY 2017

Komentarze (6)

 • ~kamila 2017-02-13, 13:02

  Wycinka drzew sowją drogą a co z naszą zywnością - Irlandczycy będą promować u nas swój bio ser peklowany w beczkach a nasza produkcja stoi..  http://www.farmer.pl/fakty/unia-europejska/irlandczycy-chca-promowac-swoja-zywnosc-w-polsce,69622.html

 • ~Stanisław 2017-02-14, 11:48

  kiedy rząd weźmie się za pobieranie opłat za skoszenie 1m2 trawy czy zborza? Złodziejstwo w białych rękawiczkach. Może się zamienimyJa oddam za darmo ten skrawek gruntu a Rząd mi zapłaci tylko za każdy 1 cm  obwodu drzew których nie mogę wyciąc przez bzdurne, wydumane przez gryzipiórków  ustawy. A oszołomy ekolodzy niech bronią swego, od mojego wara. Ja posadziłem, płacę podatki, i powinienem mieć możliwość wycięcia kiedy drzewo spełniło cel w jakim go posadziłem, tak jak posadzone wiosną ziemniaki mogę wykopać jesienią. Czy dociera to do Was, bezmyślni decydenci 

 • ~fufek_01 2017-02-14, 14:36

  no ale przecież właśnie ta ustawa umożliwia w 100% wycinkę każdego drzewa bez zgłaszania i naliczania opłat na działkach osób fizycznych, czyli rżniemy co chcemy i nikogo się nie pytamy; nawet jak mam na działce 300-letni dąb o obwodzie 300 cm, to i tak go tnę na opał albo klepki i drzewa nie ma, niech se inni sadzą i czekają kolejne 300 lat, aż taki sobie urośnie

 • ~max79 2017-02-18, 21:43

  Stachu, życzę ci abyś kożystając z wolności mógł pochłonąć zanieczyszczenia, które pochłonełyby krzaki i drzewa wycięte przez takich jak ty wolnomyślących polaków. Prawo własności nie powinno dawać ci możliwości wpływania na jakiekolwiek czynniki mające wpływ na dobro ogółu (wycinka drzew, zabranianie wykonania instalacji na działce itp). Furtka którą otworzono wydaje mi się, ze dotyczy większych połaci lasów prywatnych, które ciężko było ruszyć. Za 2 lata wolności ("dobrej zmiany") będziemy oddychać smogiem, a lasy turystycznie będziemy zwiedzać w Norwegii czy też innych krajach gdzie żyją soiłeczeństwa myślące. 

 • ~jerk 2017-02-19, 12:35

  do max79:

  Ty nie przeliczaj ile zanieczyszczeń mogłoby pochłonąć drzewo, które ściął twój sąsiad. Jak jesteś taki obrońca przyrody to rusz tyłek i posadź po 10 nowych drzew w miejsce każdego drzewa, które wyciął twój sąsiad. Wtedy będziesz obrońcą przyrody a teraz to "chronisz" przyrodę ale cudzymi rękami.

   

  Własnymi rękami posadziłem kilka tysięcy drzew. Ale uważam, że każdy na swojej działce ma prawo wyciąć każde drzewo, które z jakiegoś powodu mu przeszkadza bez tlumaczenia się przed jakimiś urzędasami, którzy zazwyczaj drzewa widzą tylko w lesie i nigdy nie posadzili żadnej rośliny.

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.